Důchodové zabezpečení – vymíráme, stárneme, kde skončí hranice důchodového věku?!

Neustálé stížnosti našich vedoucích činitelů, a je jedno jestli jsou pravicového nebo levicového zaměření , na stárnutí obyvatelstva mi začínají lézt krkem. Vždyť řešení se nabízí prakticky samo. Jen by se ke státu muselo přistupovat jako k ekonomickému subjektu, kde výrobním prostředkem jsou občané. Vždyť to tak vlastně je. Stát a jeho příjmy je závislý na ekonomické aktivitě občanů. To znamená jestli pracují, podnikají a odvádějí daně a platí státem nařízené pojištění.

Jedná se o to, že vlastně každý občan je svým způsobem sám zodpovědný za to, jestli vytvoří podmínky k tomu, aby na jeho důchodové zabezpečení v pokročilejším věku měl kdo pracovat.

Jinak řečeno každý občan a nikdo jiný než on sám je zodpovědný za to jestli založí rodinu a bude mít děti.

A co by měl v tomto případě udělat  stát?  Samozřejmě aspoň trochu zvýhodnit ty, co se o zajištění svého důchodu do budoucna postarají.

Už slyším oponenty, jak se ohrazují že to zase povede ke zneužívání, že určité skupiny obyvatelstva budou žít jen z toho že mají děti a podobně.

Tohle je přece velice snadno regulovatelné.  Prostě určité zvýhodnění bude fungovat jen pro rodiny, které mají dvě (zajistí vlastně prostou reprodukci) maximálně tři děti.  Myslím že takováto věc co se týká regulace zvýhodnění, chcete li dávek, nebo úlev na daních by byla lehce proveditelná.

A byl by to vlastně přístup stání správy ke státu jako k podnikatelskému subjektu. Nebo si myslíte že důchodový věk se dá zvedat do nekonečna?

 

ANGLICKÁ VERZE          ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *