Mystery shopping, aneb estébácké špehování moderní doby

Mystery shopping, co se za tímto záhadným názvem skrývá.

Nic jiného, než další možnost ubíjení lidské důstojnosti ze strany zaměstnavatelů vůči svým otrokům. Protože jak jinak než otroctví se dá dnešní zaměstnanecký poměr zvláště v obchodních řetězcích, nazvat.

Jak tedy tento, honosně se nazývající, akt špehování probíhá. V podniku, kde já jsem zaměstnán asi takto. Do obchodu přijde najatý špeh  jako zákazník, a hodnotí, jak se jednotliví prodavači nebo prodavačky chovají k zákazníkům. Tento  svůj poznatek pak předají někam kde se jím zabývá někdo, kdo má pak pravomoc vám sebrat prémie, při dalším špatném výsledku dostanete vytýkací dopis a nakonec Vás vyhodí.

Hodnotí se např. jestli je prodavač přítomen na pracovišti. No…. vemte si že oddělení se skládá z několika uliček, případně dveřmi oddělených sekcí, Vy jako prodavač máte na starosti úklid, doplňování zboží, přípravu zboží odcházející na dopravu a přípravu zboží, které si někdo zakoupil a odveze si je později. Odsdělení má cca 20 x 50m to je to menší, třeba stavebniny jsou mnohem větší, vy někde na konci obchodu nebo na venkovním příjmu odskládáváte zboží určené na dopravu, protože za jeho množství a kvalitu zodpovídáte v tom okamžuku přijde tento najatý špeh a nezkoumá jestli jste na oddělení sám, což je běžné, ale automaticky napíše mínus body že tam nejste. Za další, pokud se nechováte jako vietnamský trhovec, což znamená nejste otravný, nevnucujete lidem to co nechtějí prostě nejste něco jako šmejd z předváděček, tak dostanete taky mínus body. Samozřejmě prodavač by měl být na oddělení k dispozici zákazníkovi, jenže to by nesměl být na celý úsek sám a nebo se věnovat opravdu pouze prodeji. Samozřejmě, prodavař by měl být vstřícný a slušný a znalý svého oboru, jenže že mnoho takových není, není vina těch prodavačů, ale lidí, kteří vybírají zaměstnance a tvoří jim podmínky k práci. Ono totiž člověk znalý oboru, který má určitou úroveň do takové pakárny a napůl kriminálu dělat nepůjde.

Další záhadou je, kdo toto takzvané kontrolování provádí. Jaké mají ti lidé vzdělání, jaká jej jejich morální úroveň. Co umí?? Vždyť mají kolikrát v rukou osudy a budoucnost jiných lidí.

Nakonec chci dodat, že neodpírám zaměstnavatelům právo kontrolovat své zaměstnance. Celý akt by ale měl probíhat asi takto. Náležitě vzdělaný a morálně na úrovni kontrolor by měl provést kontrolu, následně zajít za ředitelem nebo jiným pověřeným pracovníkem a před zaměstnancem kterého se kontrola týká sdělit své poznatky. následně by měl zaměstnanec mít právo se ke kontrole vyjádřit. Vždyť i obvinění z trestných činů i ti nejhorší zločinci mají právo se před soudem seznámit se spisem a vyjádřit se k němu tváří v tvář žalobci.

Řeknete že je to zákonem uznaný postup kontroly, to ale bylo špehování poctivých občanů za komunismu taky, ostatně i segregace národnostních menšin v době nacismu byla zákonem povolena.

PROČ TOTO PRÁVO NEMÁ POCTIVĚ PRACUJÍCÍ ČLOVĚK???!!! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *